Unit-linked biztosítás és befektetési alap

Az unit-linked, azaz befektetéshez kötött életbiztosítással kapcsolatban halálhangulat lett úrrá a piacokon. Se szeri, se száma azoknak az oldalaknak, blogbejegyzéseknek, melyek azt bizonygatják, hogy az unit-linked biztosítás rossz: magas a költsége, alacsony a hozama. Bezzeg a befektetési alapok milyen jól teljesítenek, csakúgy, mint a devizatőzsde vagy a hagyományos részvénypiac, nem is beszélve a nemesfémről...

Egyesek szerint tehát a pénzpiacokon minden rendben van, csak azok a fránya unit-linked biztosítások rontják az összképet...Mondanom sem kell, ez a beállítás hamis. A unit-linked a biztosítási piac speciális terméke: olyan biztosítási konstrukció, mely PLUSZ SZOLGÁLTATÁSKÉNT tartalmazza, hogy a befizetett biztosítási díj egy részét befektetik. A unit-linked nem hasonlítható tehát össze semmi más termékkel, mivel ELSŐSORBAN BIZTOSÍTÁS.

Nem szabad tehát bedőlnünk az olyan számításoknak, miszerint 200 000 forint éves befizetés mellett a befalapok nagyobb hozamot érnek el, több pénzt hoznak az ügyfélnek, mint az UL-konstrukciók. Az ügyfeleket az ilyen pénzügyi számítások félrevezetik. Az UL-biztosításban ugyanis a biztosító a pénznek csak EGY RÉSZÉT fekteti be, a többit úgynevezett kockázati díjként kezeli, azaz ebből fizeti a haláleseti, baleseti és egyéb szolgáltatásokat. Így kell tehát kalkulálni, nem pedig a nominális összegekre várható hozamokat összehasonlítani.

Ha pl. egy ötven éves, jól kereső férfi évi 300 000 forintot fizet be unit-linked biztosítására, akkor ebből kb. 200 000 forint kerül befektetésre.

Mi a tanulság? Azonos terméket csak azonos termékkel szabad összehasonlítani, UL-t csak UL-el, befektetési alapot csak befektetési alappal. Ha így teszünk, sokkal tisztábban fogunk látni pénzügyeinkben!

Bővebb információ életbiztosításról, vagyonbiztosításról: Bálint Péter, Debrecen, 06 20 537 61 60

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hány hitel bukott be?

Lakásbiztosítás aktualizálása

Belénk szeretett egy bank- már ez is hír?